Om de klimaatdoelen te halen is afgesproken dat we in 2030 in Nederland onze CO2-uitstoot met 55% – 60% verminderen ten opzichte van 1990. Dit betekent onder meer dat in 2030 in totaal 1,5 miljoen woningen met duurzame energie moeten worden verwarmd. Geothermie is daarbij nodig.

In Nederland ligt de gemiddelde jaarproductie per aardwarmtebron op circa 180.000 GJ. De besparing op CO2-emissies bedraagt per project circa 10.000 ton/jaar (5.500.000 m3 aardgas).

In 2025 werd in Nederland 7,7 PJ (PetaJoule) aardwarmte geproduceerd. Met deze productie bespaart aardwarmte jaarlijks circa 220 miljoen m³ aardgas en wordt ongeveer 413.000 ton CO₂ vermeden. Dit staat gelijk aan het jaarlijks verbruik van 256.000 huishoudens, ongeveer gelijk aan de stad Den Haag. 

De productie van aardwarmte verviervoudigde in de afgelopen tien jaar. Om de Rijksambitie van 80 PJ in 2050 te realiseren, is echter een aanzienlijke versnelling nodig. Een beter passende subsidieregeling is daarvoor essentieel. Daarmee kan aardwarmte echt voldoen aan de potentie die het heeft als schone, zekere en schaalbare warmtebron. Lees Groei aardwarmte stagneert – effectievere subsidie nodig (d.d. 02-03-2026) 

Meer beschikbaarheid van aardwarmte leidt tot minder CO2-uitstoot.

Bekijk hier alle aardwarmtelocaties in Nederland.